Самоврядування - це насамперед керування людини собою,
вибудова своєї особистості, самостійного керівника
своїм розвитком, інакше - самовиховання.
В.О. Сухомлинський
Осередок «Країна Юнландія»
Дергачівської районної громадської молодіжної організації
«Нове покоління Дергачівщини»
На запитання:
"За що ви любите свій ліцей?" - учні відповідають:
"Є у нас країна чудотворна, зветься Юнландія!
Кожен з нас у цій країні може знайти для себе справу по душі!".
З давніх-давен перед кожним учителем стоять два завдання: навчати дітей і одночасно виховувати їх; навчати і одночасно розвивати їхні здібності. Допомогти дитині усвідомити себе як особистість – ключове завдання вчителя як організатора виховного процесу. Найважливіший період становлення особистості майбутнього громадянина нашої держави припадає на шкільні роки. На думку В.О. Сухомлинського виняткову роль у формуванні молодої людини відіграє колектив ліцею і взаємини, що виникають у ньому.
Самоврядування – дієвий спосіб поєднання теорії та практики у вихованні громадянина демократичного суспільства, своєрідна практична частина громадянської освіти та виховання. Діти готуються до свідомої активної участі у суспільному житті держави, до самостійної адаптації в умовах швидких змін суспільного життя та на практиці засвоюють свої права і обов’язки. Елементи дорослого громадянського життя моделюються у ліцеї через учнівське самоврядування, адже життя в ліцеї має будуватися на демократичних засадах.
Довгий час наш комунальний заклад "Вільшанський ліцей" намагався виявити причину пасивності в учнів і з’ясував, що дітям необхідна цікава справа, в якій вони приймали б саму безпосередню участь, ми спостерігали і виявили, що відсутність дитячого самоврядування і є тим негативом, що впливає на формування особистості. І в 1996 році на базі нашого ліцею було створено “Країну Юнландію” - осередок, головним принципом роботи якого є самоврядування.
Уже двадцятий рік поспіль у ліцеї існує співдружність дітей, батьків, учителів, адміністрації, які вирішили зробити своє навчання, розвиток та роботу більш різноманітними та результативними.
“Країна Юнландія” вважає своїм завданням створення умов для самовираження, самореалізації дитячих здібностей, спрямування дитячих зусиль на добрі та корисні справи, підготовку дітей до самостійного життя, виховання молодої людини гідним громадянином своєї Батьківщини, котра цінує своїх батьків, поважає старших, дбає про молодших, готова йти на допомогу, бути корисною, прагне бути духовно багатою і фізично здоровою.
Діяльність нашого осередку спрямовано на:
- надання шефської допомоги людям з особливими потребами, людям похилого віку, ветеранам, сиротам;
- прагнення жити в мирі і дружбі з дітьми інших народів;
- збереження та примноження історичних та культурних пам’яток нашої держави;
- виховання у дітей віри в себе, свої сили, любові та поваги до своєї родини, Батьківщини;
- збереження краси рідної природи, прищеплення любові до праці.
“Країна Юнландія” керується загальнолюдськими ідеалами, ставить у центр своєї уваги юну людину з її радощами та проблемами, болями, суперечностями, особливостями її характеру та світогляду, уподобаннями, мріями, намірами та здібностями.
Життя юнландців зароджується в місті Барвінковім (2-4 класи). Інші жителі "Країни Юнландії" проживають в окремих містах, які також мають свої символи та атрибути (герб, гімн, девіз, міністерства). Головне завдання жителів осередку - будівництво фортеці корисних справ (за кожну корисну справу діти отримують кольорову цеглинку, яку розміщують на карті-схемі).
Функціонування осередку “Країна Юнландія” дає можливість педколективу формувати у дітей соціальну активність на основі таких соціальних умінь, як готовність до участі в процесах державотворення, здатність до спільного життя і співпраці в громадському суспільстві, здатність до самостійного життєвого вибору на основі гуманістичних цінностей.